K NÁKUPU NAD 1999 KČ SI V KOŠÍKU VYBERTE DÁREK - KRÉM NA RUCE, TĚLOVÉ MLÉKO, SPRCHOVÝ GEL NEBO PLEŤOVOU MASKU.

D-MEDIC DIABETICKÁ NOHA

 D-MEDIC

 

Diabetická noha je rámcový termín pro zdravotní problémy dolních končetin, které se vyskytují hlavně u diabetiků, u pacientů trpících metabolickou poruchou cukrovkou. Podle WHO je diabetická noha charakterizována jako zvředovatění nebo poškození tkání nohou u diabetiků způsobené neuropatií a ischemií, které je většinou doprovázeno infekcí. Ročně onemocní diabetickou nohou asi 41 000 nových pacientů. 

Kvůli onemocnění nervových vláken vedoucích od receptorů v kůži dochází u pacientů ke zvýšení prahu bolesti a proto nepociťují bolest při zvýšeném tlaku, teplu a chladu, necítí vlhkost. Nevnímají „kamínek v botě“ a nereagují na drobné otlaky nebo ještě neotevřené rány. V kombinaci nedokrvování pokožky a necitlivosti na infekci vznikají nejprve drobné, později rozrůstající se vředy na místech největšího tlaku na kůži, převážně na chodidlech a vzácněji na jiných otlačených místech. 

Jejich začátkem bývá nebolestivý drobný, okrouhlý nehojící se defekt, který se šíří do hloubky, vznikají další abscesy, často ukryté pod novou tkání s drobnou ulceraci na povrchu. Postupně proniká píštěl až k samé kosti. Protože nervová vlákna zodpovědná za informovanost mozku o bolesti jsou poškozená, tyto hluboké vředy moc nebolí. 

Špatným prokrvováním tkání následkem aterosklerotických změn je kůže degenerována, proto neplní obranné funkce proti mechanickému namáhání i proti bakteriálnímu napadení. Pokožka není odolná, lze ji snadno mechanicky poškodit. Vředy vznikají nejčastěji na místech styku pokožky s okolím, např. s botou. Nejběžnějšími místy výskytu jsou prsty, hrany chodidel, paty a předostřední část bérce. 

Vředy vznikají poměrně rychle, mnohdy po traumatu na uvedených místech. Jsou vícečetné, okrouhlé s ostrými okraji. Vespod bývají pozůstatky nekrotických tkání. Postup nemoci může být rychlý. Silné bolesti se zvyšuji při vodorovné poloze těla, pacienti mnohdy spí s nohama svěšenýma z postele.

 

Stupeň postižení se u diabetické nohy hodnotí dle Wagnerovy klasifikace:

  • 1. stupeň – povrchové postižení pokožky (dermis)
  • 2. stupeň – hlubší postižení podkoží (subcutis)
  • 3. stupeň – hluboké postižení vaziva (např. plantární fascie)
  • 4. stupeň – místní projevy gangrény
  • 5. stupeň – gangréna celé nohy

Nejprodávanější

1286 clineral 2016 d medic foot cream 125ml 1500x15002
Clineral D-MEDIC Intenzivní krém na nohy 125ml
410 Kč

D-MEDIC Foot Cream 125ml - DIABETICKÁ NOHA. Intenzivní krém na nohy vhodný na diabetickou nohu je obohacený o minerály a bahno z Mrtvého moře a aktivní ingredience, které...

Detail
1464
1 položek celkem